po-pá: 9:00-16:00 - sobota: 9:30-11:30

Jak se zrodila legenda, která změnila svět cyklistiky? Vše o značce Haibike.

14.11.2018

Když v roce 1995 založili Susanne a Felix Puellovi značku Haibike, nikdo tehdy netušil jakou revoluci a dopad na cyklistiku bude toto tehdy neznámé jméno mít. 

Susanne byla jednatelkou skupiny Winora Group a pravnučkou zakladatele firmy Engelberta Wienera. Nejprve byla sportovní kola nabízena ještě pod mateřskou značkou Winora. Brzy se však objevilo nové jméno - Haibike. Nová značka se následně dále vyvíjela co do obsahu i technických vlastností.

Sussane Puellova - zakladatelka značky Haibike ( v pravo )
Sussane Puellova - zakladatelka značky Haibike ( v pravo )

Do roku 2010 Haibike produkoval jízdní kola a patřil již mezi zajetou tradiční značku v cyklistice na německém trhu. Nido ovšem netušil že Haibike usilovně pracoval na zcela novém projektu do kterého se v historii cyklistiky do té doby nikdo nikdy nepustil. 

2010 Haibike představuje praotce všech horských elektrokol: Haibike eQ XDURO

Praotec všech horských elektrokol, model Haibike eQ XDURO, byl představen na veletrhu Eurobike. Hned napoprvé měl obrovskou odezvu: Ještě nikdy předtím žádný výrobce nepřišel se skutečným horským elektrokolem, které by bylo vhodné do terénu.  Původní sortiment se skládal ze čtyř modelů (Fully, Hardtail, Cross a Trekking). Poptávka převyšovala nabídku: Modely XDURO byly brzy vyprodány. Byl to zásadní zlom v historii značky Haibike. 

2010 Haibike zavádí jako první na světě technologii gravitační lití.

Již u prvního modelu XDURO použila firma Haibike speciální výrobní postup nazvaný gravitační lití. Tento způsob odlévání pochází z výroby motocyklů a umožňuje vyrábět složité součásti, které jsou mimořádně stabilní a přesné, ale přitom lehké. Své využití tato technologie nachází především v takzvaném "rozhraní", tedy uložení motoru. To je centrální část rámu, která v sobě spojuje spoustu dalších funkcí. 

                                      Ukázka technologie: gravity casting

2011 První cena iF Award, první 29" horské elektrokolo a studie závodního elektrokola

Design a technika se dále vyvíjely. Model XDURO RX obdrže cenu iF Award, jedno z nejvýznamnějších mezinárodních ocenění za design. Sortiment se rozšířil na jedenáct modelů, objevily se další varianty. Mezi nimi také eQ XDURO 29, elektrokolo kombinující dva velké trendy: 29palcový plášť a elektrokolo. Na veletrhu Eurobike 2011 byl také představen model XDURO Race, studie rychlého elektrokola schopného vyvinout rychlost 45 km/h. Kladná odezva z řad odborné veřejnosti a pozitivní výsledky jízdních testů vedly firmu Haibike k zahájení výroby takového elektrokola pro sezónu 2014: Byl to začátek nové kategorie Fast Road. 

2012 První elektrokolo AllMountain, první S-pedelec Haibike

Sortiment se rozrostl na 17 modelů. Bylo mezi nimi také první elektrokolo AllMountain, které se svým zdvihem pružiny 150 mm připravilo půdu budoucímu trendu elektrokol s vysokým zdvihem. Firma Haibike představila poprvé rychlé elektrokolo dosahující rychlosti 45 km/h, XDURO Trekking S. Přídomek "eQ" zmizel, zůstal jednoduchý název "XDURO", což je složenina ze slov X-Cross a Enduro.

2013 Následníkem původního modelu XDURO se stává XDURO²

Na veletrhu Eurobike představila firma Haibike zcela nový sortiment. 37 modelů dalo zcela jasně najevo, že se značka Haibike stále více hlásí k ePerformance. Také z technického hlediska se mnohé změnilo: Nový pohon a zcela nová hliníková platforma pozdvihují XDURO na zcela novou úroveň. Značka Haibike se také dočkala svých nejdůležitějších designových prvků: dvojitého zalomení horní trubky rámu, krytu SkidPlate a šikmého kanálu tlumiče. 

2013 Haibike zavádí SkidPlate Chrání motor před poškozením a poškrábáním. 

Je to malá, ale důležitá součást: kryt SkidPlate. Chrání motor před poškozením a poškrábáním. Haibike jej jako první výrobce na světě zavedl u své nové řady XDURO². Na rozdíl od prvního modelu XDURO, kde byl motor otočený směrem dovnitř rámu, byl nyní motor nově upevněn pod rámem, takže přestal být chráněný. V následujících letech začalo kryt SkidPlate používat stále více značek a tento kryt se postupně stal charakteristickým znakem sportovních horských elektrokol. 

2013 První eEnduro historie: XDURO Nduro značky Haibike.

V tomto roce bylo také představeno elektrokolo, které změnilo trh tak, jak se to dosud žádnému elektrokolu nepodařilo: XDURO Nduro. Díky zdvihu pružiny 180 mm se tato oblast otevřela zcela novým způsobům využití a cílovým skupinám. 

2013 Haibike zavádí nový pojem "ePerformance"

Nový druh sportu potřebuje nové jméno. Proto zavedla firma Haibike pojem "ePerformance". Je to zkratka z výrazu "electric performance": kombinace lidské (fyzické) síly a podpory elektrického pohonu. I když pojem "ePerformance" očividně souvisí s "eBike" neboli elektrokolem, vědomě se proti němu vymezuje a klade jasný důraz na výkon. Tím podtrhuje základní myšlenku ePerformance: sportovní, na výkon zaměřená elektrokola. 

2014 Přichází Haibike SDURO

Elektrokolu XDURO se narodil sourozenec: Haibike SDURO. Tato nová řada přichází s novým pohonem YAMAHA, představeným exkluzivně pro značku Haibike. Řada SDURO měla díky svým jízdním vlastnostem, své spolehlivosti a nižším cenám okamžitě úspěch. Již v průběhu prvního roku byl model SDURO HardNine SL jmenován nejdůležitějším elektrokolem v německých specializovaných obchodech. Pohon YAMAHA PW, v té době exkluzivně využívaný firmou Haibike, vyletěl mezi autorizovanými prodejci z nuly na druhou příčku mezi nejdůležitějšími pohony. 

2014 První německý mistrovský titul na horském elektrokole s modelem SDURO

Již první den po svém uvedení ve Schweinfurtu vybojovalo elektrokolo SDURO v Bad Säckingen vítězství na prvním německém mistrovství horských elektrokol. S minutovým náskokem před druhým závodníkem v pořadí si sedmnáctiletý Max Brandl dojel pro první titul tohoto druhu. 
Max Brandl jako vůbec první mistr německa v elektrokolech
Max Brandl jako vůbec první mistr německa v elektrokolech

2014 První Carbon-eFully - Haibike vypouští do světa vůbec první carbonové e-fully.

Na veletrhu Eurobike 2014 se měla firma Haibike zase čím chlubit: mezi představovanými novinkami byla i světová premiéra modelu Carbon-eFully se středovým pohonem. Na počátku éry uhlíkových vláken u elektrokol stály celkem tři modely a značka Haibike měla už zase vedoucí pozici. Výběr nových modelů doplnil také model elektrokola fatbike "FatSix".

První carbonové celoodpružené elektrokolo na světě
První carbonové celoodpružené elektrokolo na světě
První fatbike elektrokolo na světě
První fatbike elektrokolo na světě

2014 Haibike získává hned pět ocenění iF Award najednou

To tu ještě nebylo: Značka Haibike byla v rámci předávání mezinárodně renomovaného designového ocenění iF Award vyznamenána pětkrát. Cenu získaly tři modely ePerformance a dva modely Performance. Podle organizátorů dosud žádný výrobce pět cen najednou nezískal. 

2014 XDURO FS se stává v USA elektrokolem roku - "eBike Of The Year"

Značka Haibike se zapsala do historie i v domovině horských kol. Ocenění "eBike Of The Year Award" bylo udělováno poprvé a získala jej právě značka Haibike. Cenu nepředával nikdo jiný než samotný Gary Fisher, otec horského kola. Ve svém proslovu označil toto elektrokolo za "the Next Big Thing" - velkou věc.

2015 První sjezdové elektrokolo: XDURO Dwnhll PRO

Firma Haibike opět zvedla laťku a představila pokračování své úspěšné řady elektrokol s vysokým zdvihem. S novým modelem XDURO Dwnhll PRO přinesla sjezdové (downhill) elektrokolo s výkonným pohonem, což bylo něco dosud nepředstavitelného: nefalšované sjezdové kolo, na kterém lze jezdit i do kopce, aniž by se tam muselo přepravovat lanovkou. Tím byly zbořeny veškeré hranice a otevřely se nevídané možnosti využití. Model Dwnhll měl okamžitě velký úspěch. Na základě tohoto sériově vyráběného kola vznikla i speciální řada Guido Tschugg Signature. 

2016 Haibike představuje eConnect

Systém eConnect vytvořený firmou Haibike připojil horská elektrokola k síti a otevřel tak zcela nové digitální možnosti. Malá jednotka integrovaná v elektrokole odesílá a přijímá data. Tím jsou umožněny takové funkce, jako je například zabezpečení proti zlodějům pomocí GPS, určení polohy kola, záznam trasy či export. Všechny údaje lze prohlížet a spravovat prostřednictvím speciální aplikace. Značka Haibike tak jako první připravila půdu pro chytrá kola ePerformance. 

2017 Haibike představuje Modular Rail systém a InTube Battery koncept.

Díky Modular Rail systému (MRS) mohou být na kolo rychle a snadno připevněny různé díly. Na horní straně spodní rámové trubky je integrovaná montážní lišta, do které je možné upevnit např. láhev na pití, nebo brašnu ve třech volitelných pozicích. Náš nový InTube Battery koncept (IBC) nabízí novou úroveň integrace, estetické krásy a funkčnosti. Je nabízen pro širokou paletu produktů z našeho programu. 

2018 Sam Pilgrim se připojil k průkopníkům ePerformance Haibike

Britský profesionál ve sjezdu Sam Pilgrim se právě stal průkpníkem ePerformance Haibike. Jeho cílem je prozkoumání potenciálu XDURO série a nové určení hranic eMountainbiku. Se svým custom-made Haibike Jump bikem bude Pilgrim v roce 2018 startovat na některých akcích FMB World Tour. Na svých platformách sociálních médií, které mezitím navštívilo přes 500.000 fanoušků působivě předvádí adrenalinová videa.

2019 Přichází revoluce - Haibike Flyon

2019 Haibike představuje revoluční elektrokola Flyon, která naprosto mění pohled na e-bike a posílá tak tuto kulturu do zcela nového levelu. Momentálně se jedná o nejlepší elektrokola na světě.