po-pá: 9:00-16:00 - sobota: 9:30-11:30

Pohony Yamaha 2020

07.08.2019

YAMAHA PŘEDSTAVILA NOVÉ MOTORY VYCHÁZEJÍCÍ Z MOTOKROSU

E-pohony Yamaha patřily mezi výrobci MTB již v minulosti k těm velmi často vyhledávaným a používaným - pro svůj jemný chod, vypočitatelný záběr, skvělou dávkovatelnost a mimořádný výkon. Nejnovější pohony ST/X2 vycházejí ze zkušeností továrního MX a trialového týmu a elektrobiky posouvají na zcela novou a v cyklistice dosud nepoznanou úroveň díky inspiraci motorsportem pro větší radost z "bikování".

Nově Yamaha představila dvojici středových elektropohonů označenou PW-X2 a PW-ST s tím, že každá z variant je optimalizována pro jiný typ ježdění.

Vlajková loď v nabídce Yamahy PW-X2 nahrazuje dosavadní pohon PW-X. Hlavním rozdílem je nově nastavená výkonnostní křivka pohonu, která byla optimalizována pro špičkové elektrobiky s ohledem na výkon ve vyšších kadencích. Při zachování stejných výkonových hodnot, to jest 250W výkonu resp. 80Nm točivého momentu, se posouvá rozsah využitelnosti do širšího pásma otáček.

Oproti předchozí generaci elektropohonu PW-X tak nový model dává při kadenci 100 ot/min o 50 % větší točivý moment.

Yamaha navíc tvrdí, že už tak velice dobře nastavená citlivost pohonu vůči šlapání a jemné dávkování výkonu v každé situaci s plynulým nájezdem točivého momentu bylo ještě více vytuněno a chování biku je nyní ještě více klidnější. Rychlost a míra reakcí pohonu při šlapání se dají regulovat prostřednictvím čtveřice "stupňů" High, STD, Eco a +Eco mode. Špičkový pohon PW-X2 je pak navíc dodáván ještě i v tak zvaném "speed" provedení, to jest pro speciální kategorii rychlých ebiků certifikovných pro provoz na silnicích s maximální rychlostí 45 km/hod.

Rychlé reakce a citlivé a okamžité nastartování pohonu v okamžiku jakmile šlápnete do pedálů zajišťuje kombinace čtyř čidel, která jsou vzájemně sladěna tak, aby docházelo jen k opravdu minimálním prodlevám. První čidlo neustále kontroluje náklon terénu, resp. biku. Pohon tak pozná jestli jedete z kopce dolů, nebo naopak stoupáte a podle toho reaguje. Druhým kontrolovaným údajem je rychlost, kterou jedete, třetím je kadence, kterou šlapete a poslední čtvrtou je pak výkon, kterým v danou chvíli šlapete do pedálů.

Co se týká baterií, tak Yamaha nabízí hned tři varianty 400, 500 a 600 lišící se svou kapacitou, které jsou optimalizované pro plně integrované použití ve spodní rámové trubce. Pro ovládání je možné volit ze tří systénových LCD displejů a ovladačů od základního až po sofistikovaný "chytrý" s barevným displejem a konektivitou s chytrými telefony. 

Kromě nejvyššího provedení PW-X2 jsou k dispozici ještě dostupnější modely jak pro biky tak pro cestovní a městská kola PW-ST a PW-TE. Oba nabízejí čtveřici sensorů a oba disponují také automatickým chytrým módem dopomoci, který zvládne dávkovat optimálně výkon motoru podle aktuální míry vašeho šlapání a to od nuly až do maxima.