World E-Bike Series, unikátní čtyřdílná série závodů pro elektrokola.

17.10.2018

Zatímco ještě před pár měsíci byste je spočítali na prstech jedné ruky, dnes jsou jich desítky a další rychle přibývají. Závody elektrokol se stávají naprosto samozřejmou součástí cyklistického dění, a tak bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme také první celosvětové série. A věřte tomu nebo ne, World E-Bike Series je nyní skutečně tady!

World E-Bike Series, unikátní čtyřdílná série závodů pro elektrokola, byla představena počátkem měsíce října za přítomnosti těch největších hvězd cyklistického světa, jako jsou Gustav Larsson, Fabien Barel, Marco Aurelio Fontana, Julien Absalon či Pauline Ferrand Prévotová. Organizátoři série věří, že závody elektrokol mohou být mnohem zajímavější a napínavější než stávající závody horských kol a právě jména olympijských medailistů a světových šampionů mají být jedním z jejich nejvyšších trumfů.

Světová série elektrokol si klade za cíl představit ty nejlepší jezdce na horských kolech v těch nejzajímavějších evropských lokalitách. Výhody elektrokol mají otevírat nové příležitosti, a to jak jezdcům samotným, tak i stavitelům závodních tratí. Neodmyslitelnou součástí celé série má být podpora cyklistického průmyslu, především pak vytrvale rostoucího segmentu elektrokol a všeho, co s nimi souvisí. Pozornost bude soustředěna také na elektromobilitu obecně, tedy zdaleka nejen ve spojitosti s cyklistikou. Organizátoři chtějí jednotlivým pořadatelským městům pomoci při rozvoji infrastruktury a popularizaci elektromobility jako takové.

Round 1 - Monako / Monte Carlo - 12/04/2019

Round 2 - Švýcarsko / Locarno - 18/05/2019

Round 3 - Itálie / Lago Maggiore - 14/09/2019

Round 4 - Španělsko / Barcelona - 05/10/2019

Každá ze čtyř zastávek World E-Bike Series nabídne dvoudenní závodní program plný zážitků a dobrodružství. Zatímco sobota bude vyhrazena závodění na ostří nože, vždy v kategoriích crosscountry a enduro, neděle bude patřit široké cyklistické veřejnosti. Cyklisté se budou moci svézt na tratích navržených profesionálními jezdci, často dokonce za jejich přímého doprovodu v rámci některé z komentovaných vyjížděk. Samozřejmostí má být možnost vypůjčení a otestování elektrokol různých značek a provedení, včetně posledních novinek a zajímavostí na dvou či více kolech. Pro zájemce budou připraveny nejrůznější přednášky a semináře.

Světová série elektrokol vypukne na jaře příštího roku v monackém Monte Carlu, a to za velmi úzké spolupráce s místní cyklistickou federací. Monako bylo vybráno pro svou otevřenost k novým technologiím a také pro mnohaleté zkušenosti s pořádáním vrcholných sportovních akci, jako jsou například závody Formule 1 či elektrické Formule E. Další díly World E-Bike Series pak postupně navštíví v květnu švýcarské Locarno, v září italské Lago Maggiore a konečně v říjnu španělskou Barcelonu.

Prozatím nezodpovězenou otázkou zůstává, jak budou pojata pravidla celého seriálu a jeho technické regule, zejména pak s ohledem na kapacitu baterií a výkon a točivý moment pohonných jednotek samotných. Stejné nejasnosti panují nad tím, kdo bude provádět technické přejímky, jak budou tyto přejímky vypadat a kdo bude sankcionovat jejich případné nedodržení či porušení. Podle ujištění organizátorů se však veškeré podrobnosti již brzy dozvíme. Pro více informací sledujte webové stránky série www.worldebikeseries.com.