Yamaha PW-X a PW-SE

24.05.2019

Nový středový pohon Yamaha PW-X exkluzivně pro elektrokola Haibike. Je menší, je výkonější a nabízí se s 500Wh baterií. Dalším přírustkem do rodiny Yamaha, je model SE o kterém se dočtete níže.

Lehčí a menší

Pro rok 2019 je systém Yamaha PW-X o 13% menší než jeho předchůdce. Nejen že Yamaha zmenšila velikost motorové jednotky, ale také se podařilo za použití lehčích materiálů snížit hmotnost.

Menší motor Yamaha pro rok 2019

Zmenšením tloušťky hnacích ozubených kol Yamaha a také pomocí širší duté osy se váha snížila o 11%, což odpovídá ohromujícím 500 gramům nižší váhy než v roce 2016 u modelu PW.

Yamaha spojila u tohoto nového systému vnitřní části s osou v šířce 128 mm a přešla na osu ISIS, čtyčhran zůstává u standardní řady PW. 

Získejte potřebnou sílu v moment kdy ji zrovna potřebujete! Opravdu silná Yamaha má schopnost přenést obrovskou sílu jezdci, který ji zrovna rychle a spolehlivě potřebuje. PW-X zdědil dobře zavedenou technologii řízení a zároveň byl přidán pátý jízdní režim s názvem EXTRA POWER. V režimu EXPW zařízení lépe využívá výkon motoru díky drasticky vylepšeným funkcím chlazení. To nejen zlepšuje pomocný točivý moment ve všech rozmezích oproti koncvenčním modelům, také lépe udržuje pomoc až po vysoké otáčky. Kromě toho nabízí robustní podporu pro jezdce, kteří se zotavují ze strmého stoupání.

Více citlivosti

Aktualizované mechanické komponenty a řídící program realizují dříve nemožnou manévrovatelnost. Rychlá reakce na šlapání nabízí jezdci přímé spojení s motorem Yamaha. Byly revidované jak mechanické součástky, tak i řídící program, aby bylo dosaženo mnohem rychlejší a přímé reakce na pedaling.

Aby byla snížena mechanická časová prodleva, redukoval se odpor trakčního mechanismu o jednu třetinu. Konstrukce je lehčí pro pohyblivé součásti, jako je hřídel nápravy a redukční převodovka, také přispívají k rychlé reakci. V Režimu EXPW byla vyladěna výstupní charakteristika motoru tak, aby mohl udržet masivní výkon při sofistikované kombinace rychlé odezvy a manévrovatelnosti.

Více síly a vyšší kroutící moment

Yamaha přidala u PW-X možnost další nový režim "Extra Power" (EXPW), který dosahuje kroutícího momentu 80Nm.

Nyní je tedy možné využít 5 režimů přípomoci Eco +, Eco, Standard, High a Extra Power.

Kroutící moment je nyní silnější v celém rozsahu a to nejen na horním konci.

Lehčí pohyb a rychlejší reakce dává jezdci více kontroly v náročnějších místech a elektrokolo je díky tomu agilnější s lepší ovladatelností.

Delší dojezd

Yamaha sleduje své konkurenty zavedením baterie s větší kapacitou 500Wh. Baterie 400Wh bude stále k dispozici. Na kolech je najdete podle specifikace.

Dobrou zprávou pro jezdce na téma současného systému Yamaha je, že větší kapacita baterie neznamená větší velikost, ale vše jinak zůstalo stejné jako u verze 400 Wh. Baterie jsou tedy kompatibilní.

Nyní umožňuje jezdci cestovat dále na jedno nabití, limity nového PX-W systému jsou tedy rozšířeny.

Bosch má Nyon, Yamaha Display C

Yamaha pro rok vypouští zcela novy display, který je možný nahradit za standartní lcd u modelů od roku 2019.

Velký 2,8" barevný dotykový maticový display poskytuje jasnou čitelnost a ovládání funkcí připojení. Pro různé režimy je k dispozici několik zobrazení. Nově navržený ergonomický dálkkový spínač zlepčuje snadnou obsluhu. Připojením smartphonu k displayi můžete využívat rozšířené funkce prostřednictvím aplikace. Display C se těší z Vašeho jízdního stylu na novou úroveň.

Od roku 2019, jde Yamaha cestou tzv. integrované baterie v rámu, postupně tak v průběhu příštích let bude baterie u všech modelů s Yamahou plně integrována. Jde tak cestou moderních trendů v elektrokolech. Modely s plnou integrací jsou již standartně o kapacitě 500Wh. Akumulátor je stejně jako u systému Bosch odnimatelný a lze ho nabíjet mimo elektrokolo. 

Pohon Yamaha PW-SE

Hladký a výkonný asistent

PW-SE série zdůrazňuje všechny oblíbené funkce prvních generací PW série a dále rozšiřuje potěšení, které poskytuje tento motor s označení PW-SE. Kompletní a lehká hnací jednotka určená pro podmínky jízdy od standardních městských ulic k náročnějším sportovním cestám, umožňuje každému jezdci využít elektrické asistence, které jsou výkonné a současně hladké a snadno ovladatelné. Maximální kadence, při které jednotka napomáhá jízdnímu výkonu, byla zvýšena ze 100rpm na 110 rpm ve srovnání s motory první série PW-S.

Středový systém montáže

Systém power assist Yamaha vyžívá středový systém, v němž jsou pohonné jednotky a akumulátor umístěny v blízkosti pedálů a vytváří tak nízké těžiště. To má za následek vynikající váhu a stabilitu jízdy.

Systém trojitého senzoru

Systém trojitého senzoru zakotvuje koncept produktu "hladký a výkonný". Tři snímače jako je snímač kroutícího momentu, který detekuje výkon šlapání, snímač rychlosti, který snímá rychlost elektrokola a senzor klik, který detekuje počet otáček při šlapání. Díky těmto třem čidlům je systém schopem nabídnout jezdci nepřetržitou pomoc za všech jízdních podmínek. Tento konstatní poměr přispívá k tomu, že koncept "hladký a výkonný" ožije během jízdy.


VERDIKT: Pro turistické a sportovní účely.

Pro turistické a sportovní účely, doporučujeme pohon Yamaha PW-SE a PW-X. Motor poskytuje výborné zpřevodování : 1x9, 1x10, 1x11, 2x10. Výborný poměr/cena/výkon/dojezd. Ovládací rozhraní u Yamahy je velice jednoduché. I jedinci s vyšší váhou najdou u tohoto pohonu uspokojivé dojezdy. Kdo hledá kvalitní elektrokolo na dlouhé dojezdy, doporučujeme jednoznačně Yamahu PW-SE s 500Wh akumulátorem. Co každého uživatele potěší, tak jednoznačně 4A rychlonabíječka, kterou lze bez problému vzít sebou do batohu. Modely s motorem Yamaha PW-SE, najdete již v cenové kategorii od 50 000 Kč a výše. Při jízdě na Yamaze, oceníte zejména přesnou reakci motoru na vaše šlápnutí do pedálu a jeho sílu v kopcovitém terénu. Na Yamaze nikdy necítíte žádné trhavé pohyby motoru při snižování vaši frekvence šlapání, jako u levných motorů čínské produkce. Pro nadšence do sportovní cykloturistiky, kteří se rádi odváží na traily, do hor a hledají trochu toho adrenalinu, doporučujeme jednoznačně Yamahu PW-X, která vás nezklame ani v těch nejextrémnějších podmínkách. Model PW-X disponuje točivým momentem až 80Nm a cenová kategorie začíná od 100 000 Kč a výše s tím že již rámy a osazení komponentů je na velice vysoké úrovní.